Gdy lato zbliża się coraz większymi krokami, bardziej surowo spogląda się na swoje ciało w lustrze, które wciąż nie jest w formie, by pokazać je w stroju kąpielowym na plaży, dlatego szuka się sposobu na zrzucenie przed wakacjami choć kilku kilogramów. Internet uruchomiony, więc szuka się diety, która da efekt w zamierzonym czasie. Wśród wielu możliwości znaleźć można i taką: Dieta nordycka. Na czym polega? Czy jest bardzo restrykcyjna?
Szczupli jak Skandynawowie
Jeżeli ogląda się zdjęcia z Norwegii czy Szwecji, by zobaczyć nie tylko krajobrazy, ale i mieszkańców tych nacji, da się zauważyć, że osoby te są nie tylko uśmiechnięte, ale też szczupłe. Można im tego zazdrościć albo też zmienić nawyki żywieniowe i niedługo móc powiedzieć sobie, że też wygląda się jak Skandynaw.
To jedna z najzdrowszych diet na świecie, która poza zgubieniem nadprogramowych kilogramów wpływa na obniżenie ryzyka chorób układu krążenia i poziomu złego cholesterolu.
Produktami, które się spożywa, są te charakterystyczne dla tej części Europy – nie może zabraknąć ryb bogatych w tłuszcze omega-3.
Nie jest to dieta, którą da bardzo szybki rezultat, ale można schudnąć na niej zdrowo i na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz zyskać sylwetkę na długie lata bez martwienia się o efekt jo-jo.
Jak to wygląda
Najważniejszą zasadą diety Skandynawów jest ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz warzyw. Jako mięso wśród północnych nacji Europy króluje dziczyzna. W o wiele mniejszym stopniu spożywa się drób i kaloryczną wieprzowinę. Mięso powinno się jeść maksymalnie trzy dni w tygodniu.
Istotą rolę w diecie nordyckiej pełnią rośliny strączkowe, takie jak groszek, fasola, soczewica. Poza tym na talerzu nie może zabraknąć warzyw korzeniowych i kapustnych: marchewki, buraków, brukselki. Do tego spożywa się nieskażone owoce leśne: borówki, jeżyny.
Stosując dietę nordycką, ograniczyć należy spożycie białego pieczywa, alkoholu, masła i słodyczy. Zwiększyć za to należy spożycie owoców morza – zwłaszcza ryb – oraz wspomnianych roślin strączkowych, warzyw korzeniowych i owoców leśnych.
Komponując posiłki, za bazę niech służą produkty pełnoziarniste: ciemne pieczywo, płatki owsiane i kasze. W jadłospisie znaleźć się powinny także orzechy oraz pestki dyni i słonecznika.