Pexels Andrea Piacquadio 948875
Moda,  Uroda

Słowo ombre – pochodzenie, historia i popularność

Technika ombre od lat podbiła serca stylistów i fryzjerów. Ten zabieg powoli stał się nawet elementem tożsamości wielu kobiet. Ale skąd pochodzi ombre, jak popularne jest współcześnie i jaką rolę odegrało w trendach modowych? W tym artykule wyjaśnimy to wszystko.

Pochodzenie

Słowo ombre pochodzi z języka francuskiego i oznacza po prostu „cien”. Jego zastosowane w wystroju wnętrz ma pierwotne związki z modą, a dokładniej z kolorem. Termin ombre jako technika dekoracyjna po raz pierwszy pojawił się we Francji w 1700 roku, a początkowo miał oznaczać technikę barwienia tkanin, a następnie wykorzystywano go w wystroju wnętrz i innych dziedzinach.

Historia

Ombre jest techniką dekorowania, która daje efekt redukcji lub przejścia koloru z jasnego na ciemny, od subtelniejszych tonów do mocniejszych. Do wykonania techniki ombre wystarczą tylko farby, produkty do barwienia i narzędzia malarskie. Technika ta była wielokrotnie wykorzystywana od XVIII wieku, gdy architekci i dekoratorzy tworzyli cienie nasycenia koloru, przechodząc od jasnych, pastelowych odcieni do bardziej mocnych, zdecydowanych odcieni.

Popularność

Od czasu pojawienia się w wystroju wnętrz, technika ombre zyskała ogromną popularność. Korzysta z niej wiele osób chcących dać swoim wnętrzom nietuzinkowy, ciekawy i nowoczesny charakter. Ombre daje głębię, jednocześnie pozostawiając puste przestrzenie, dzięki czemu różne elementy mogą nadal efektownie wyglądać. Jest to więc świetne narzędzie do wyrażania własnego stylu w wystroju wnętrz. Można go użyć na ścianach, podłogach, meblach, dekoracjach, a nawet ubraniach. Obecnie ombre jest jedną z najbardziej popularnych technik dekoratorskich zarówno w wystroju wnętrz, jak i w modzie.

Końcowe słowo

Ombre jest techniką dekoratorską, która cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją estetykę i łatwość w wykonaniu. Jej historia sięga XVIII wieku i to cały czas pozostaje niesamowitym sposobem na podkreślenie swojego stylu i osobowości. Dość tanio i łatwo możesz wprowadzić ombre do swojego wystroju wnętrz – a technika ta zapewni wyjątkowy efekt z udziałem różnych kolorów.

Dodaj komentarz