green and white medication pill in clear glass jar
Zdrowie

Które witaminy można przedawkować?

Witaminy to bardzo ważne dla ludzkiego organizmu substancje odpowiedzialne za prawidłowy przebieg wielu procesów metabolicznych. Niedobór tych substancji prowadzi do awitaminozy, która może prowadzić do tymczasowej lub trwałej utraty zdrowia. Najcenniejszym źródłem witamin jest pożywienie jakie spożywamy. Do naszego organizmu witaminy możemy dostarczyć także za pomocą suplementacji ( tabletki bądź płyn).

CZY MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ WITAMINY

Wiemy, że niedobór witamin to awitaminoza, która prowadzi do zaburzenia wielu funkcji życiowych organizmu. A czy można doprowadzić do nadmiaru witamin w organizmie ? Oczywiście, że tak. Dzieje się tak zazwyczaj podczas nadmiernego spożywania suplementów diety. Nadmiar witamin w organizmie to hiperwitaminoza i ma ona niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i ogólny stan organizmu.

KTÓRE WITAMINY MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ ?

Zjawisko hiperwitaminozy dotyczy zazwyczaj witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach, czyli: A,D,E,K. Dlaczego akurat tych? Ponieważ kumulują się one w tkance tłuszczowej, a nie tak jak pozostałe w wodzie. Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie usuwany jest z naszego organizmu wraz z moczem, natomiast witamin rozpuszczalnych w tłuszczach magazynowany w tkance tłuszczowej. Jednak zbyt duża suplementacja, zwłaszcza stosowanie kilku suplementów na raz oraz nieodpowiednia dieta ( nieurozmaicona) mogą powodować hiperwitaminozę. Często zdarza się, że do zatrucia spowodowanego hiperwitaminozą dochodzi przy niektórych chorobach przewlekłych takich jak np. gruźlicy czy sarkoidozie. Wtedy wchłanianie witamin oraz ich usuwanie z organizmu jest zaburzone i już niewielka dawka witamin np. Wit. D może doprowadzić do zatrucia.

OBJAWY HIPERWITAMINOZY WITAMIN ROZPUSZCZALNYCH W TŁUSZCZACH.

  • Nadmiar wit. A. Najczęstsze objawy to m.in.: zmniejszenie apetytu, osłabienie mięśni, zaburzenia pracy układu nerwowego, moczowego oraz krwionośnego, zmiany dermatologiczne w obrębie skóry.
  • Nadmiar wit. D. Objawia się : brak apetytu, wymioty, nudności, biegunka, bóle głowy, osłabienie, zwiększenie ilości wydalanego moczu, świąd skóry.
  • Nadmiar wit. E. Powoduje : ogólne osłabienie i zmęczenie , zaburzenie pracy układu pokarmowego. Do przedawkowania tej witaminy dochodzi jednak bardzo rzadko.
  • Nadmiar wit. K. Objawy jakie temu towarzyszą to: nadmierne pocenie , uderzenia gorąca.

Dodaj komentarz