Pexels Pixabay 160751
Ciało,  Kobieta

Kobiece ciało i walka z etykietami

Od wieków kobiece ciało było przedmiotem oceny i krytyki. Społeczeństwo narzuca nam standardy piękna, które często są niemożliwe do osiągnięcia. Walka z etykietami dotyczącymi wyglądu nie jest łatwa, jednak coraz więcej kobiet zaczyna brać udział w tym ważnym ruchu. Czas, aby przestać narzucać sobie i innym nierealistyczne wymagania i zacząć akceptować swoje ciało bez względu na to, jak wygląda.

Kobiece ciało – jakie etykiety nam narzucają?

Ciało kobiety jest nieodłącznym elementem życia społecznego i kulturowego. Od wieków wpisane jest w tradycyjne wzorce piękna i kobiecej seksualności. Niestety, wpływ kultury mediatyzowanej, stereotypy, a także kult ciała bardzo mocno wpływa na nasze postrzeganie kobiecego ciała. Wystarczy przypomnieć sobie dyskusje na temat „idealnej wagi”, pięknej urody czy nawet ubioru. Często stajemy wobec faktu, że to, co dla jednej osoby jest normalne i przyjemne, dla innej jest powodem do zażenowania i kompleksów. Jak sobie radzić z etykietami?

  • wzorce piękna
  • kontestacja stereotypów kobiecej seksualności
  • nacisk na wygląd
  • ubiór jako wyraz osobowości

Wzorce piękna

Szukanie idealnego wzorca piękna jest równie trudne, co nierealne. Niektórzy twierdzą, że to społeczeństwo narzuca standardy urody, a inni, że media, reklama i branża modowa szerzą kult ciała. Niezależnie od źródeł wpływu, trzeba sobie uświadamiać, że każde ciało jest wyjątkowe, piękne i niepowtarzalne. Nie warto wszczepiać sobie kompleksów, szukać idealnych wymiarów lub odnajdywać się w swój wygląd wzorcowy. Warto natomiast akceptować swoją sylwetkę, dbać o swoje zdrowie i pozwolić sobie na zmiany.

Kontestacja stereotypów kobiecej seksualności

Zastanawiając się nad stereotypami dotyczącymi kobiecej seksualności, warto były zacząć od definicji, która mówi, że seksualność jest cechą płciową i aspektem tożsamości osobistej. Należy natomiast pamiętać, że w różnych kulturach postrzeganie seksualności kobiecej jest bardzo zróżnicowane. W niektórych krajach, gdzie dominują konserwatywne wartości, kobieta powinna być skromna, przyzwoita, ale też zadbać o swój wygląd. W przypadku krajów Zachodu, wymagania są o wiele bardziej liberalne. To, co jednak łączy obie definicje, to wciąż silny wpływ patriarchatu, który narzuca kobiety określony rys. Seksualność kobiety powinna być skromna, ale jednocześnie piękna i wytężona. Z tej generalnej definicji wynika wiele stereotypów, które łączą się z kobiecą seksualnością.

Nacisk na wygląd

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z naciskiem, jaki mamy od społeczeństwa, aby być piękniejszymi i idealniejszymi. Jednym z najlepszych sposobów jest podjecie indywidualnej walki z samym sobą. Możemy np. próbować zmienić swoje myślenie, wybierać bardziej neutralne słowa, nie patrzyć na siebie tylko przez pryzmat wyglądu, zamiast tego skupiać się na pasjach, hobby czy talentach.

Ubiór jako wyraz osobowości

Ubiór jest bardzo istotnym elementem naszej tożsamości osobistej i kulturowej. Przez ubiór możemy wyrazić samych siebie, naszą osobowość, charakter, styl. Inni z łatwością będą w stanie zrozumieć naszą tożsamość, co wpłynie na nasze poczucie wartości. Warto jednak pamiętać, że nie ubieranie się na wyjście z domu to nieodpowiedzialne podejście do swej osoby. Ubiór nie powinien być postrzegany jako narzędzie manipulacji społecznej ani wyłącznie jako środek wyrazu stylu.

  • akceptacja swojego ciała
  • szukanie swojej indywidualności
  • odkrywanie nowych sposobów pielęgnacji ciała
  • pozytywny wizerunek siebie

Jak podsumować walkę z etykietami?

Aby podsumować walkę z etykietami dotyczącymi kobiecego ciała, warto skupić się na kilku zagadnieniach, które były istotne w trakcie artykułu. Należy zacząć od akceptacji swego ciała oraz oswajania z nim, brać w nim udział, zdawać sobie sprawę z jego pozytywów i wad. Następnie należy szukać swojej indywidualności, wprowadzać do siebie pozytywne wartości, a także starać się rozwijać nowe sposoby pielęgnacji ciała. Wreszcie, koniecznie należy zastanowić się nad wykorzystaniem wizerunku siebie – jakie używamy słownictwo, jakie gesty wykonujemy, jakie myśli nam towarzyszą. Istotne w tej kwestii jest stworzenie pozytywnego wizerunku siebie, który będzie skłaniał nas do uśmiechu i akceptacji wobec samej siebie.

Dodaj komentarz