Pexels Andrea Piacquadio 769024 1
Kobieta,  Uroda

Jak wybierać odpowiednie produkty do makijażu?

Dobór właściwych kosmetyków do makijażu to nie lada wyzwanie dla wielu kobiet. Niezależnie, czy jesteś początkującą miłośniczką makijażu, czy doświadczoną wizażystką, warto poznać kilka zasad, które ułatwią Ci wybór odpowiednich produktów. W artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby twój makijaż był trwały, naturalny i piękny przez cały dzień.

Karnacja i typ skóry

Podstawowe kryteria wyboru: kolor skóry i rodzaj cery.

Nie jest istotne, czy makijaż robisz samodzielnie, czy korzystasz z usług profesjonalistki – musisz wiedzieć, jak dobrać kosmetyki do swojej karnacji. Na rynku jest mnóstwo produktów, które będą pasować do konkretnych tonów skóry. Najlepiej zacznij od określenia, czy masz jasną, średnią czy ciemną karnację. Następnie zwróć uwagę na typ skóry: suchą, mieszana, tłustą lub normalną. Dzięki temu unikniesz efektu maski czy efektu tłustej skóry.

 • Wybieraj podkłady i korektory, które najbardziej demakijują i równomiernie wpasowują się w karnację
 • Produkty matujące na bazie sylisy są odpowiednie dla skóry tłustej, te na bazie kwasów owocowych lub witaminy C pomagają walczyć z niedoskonałościami mieszanej cery
 • Dla skóry suchej warto sięgnąć po kremowe podkłady o nawilżającej formule.

Cel makijażu

Podstawowe kryteria wyboru: sytuacja, na którą przygotowujesz się i efekt, który chcesz osiągnąć.

Wybór produktów zależy również od okoliczności, w której chcesz wykorzystać makijaż. Czy szykujesz się do pracy, ważnego wyjścia biznesowego, randki, wieczoru kawalerskiego, czy może wesela? Każda z tych sytuacji wymaga od Ciebie innej formy makijażu.

 • Na co dzień warto postawić na lekkie, delikatne kosmetyki, np. BB krem i tusz do rzęs.
 • Do pracy sprawdzi się jasny podkład, subtelna cieniomineralna i błyszczyk w delikatnym odcieniu
 • Do wieczorowych spotkań wybierz mocny kolor ust, cieni z brokatem, podkład z dodatkiem rozświetlacza

Zadania poszczególnych kosmetyków

Podstawowe kryteria wyboru: funkcja i typ kosmetyku.

Każdy produkt do makijażu pełni swoją określoną funkcję. Podkłady wygładzają skórę i ujednolicają jej kolor, tusze do rzęs optycznie powiększają i zagęszczają rzęsy, cienie rozświetlają oczy. To tylko kilka przykładów. Wybierając kosmetyki do swojego asortymentu, zwróć uwagę na to, jaki efekt chcesz osiągnąć i do czego dany produkt będzie Ci służył.

 • Podkłady i korektory – wygładzają skórę i ujednolicają jej kolor.
 • Podkłady – muszą dobrze przylegać do skóry zapewniającej czasową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi
 • Cienie – pomagają uwydatnić oczy i nadać im wyrazistości
 • Rumienie – nadają owalowi twarzy ładniejszy kształt i rumieniec – zdrowy, świeży wygląd
 • Konturów w jednakowe miejsca – nadają twarzy rzeźbę i dają możliwość uzyskania konturów miejsca oraz zatuszowania zwłaszcza tam, gdzie się ich nie chce uwypuklać
 • Pudry makijażowe – matują skórę i przedłużają trwałość makijażu.

Tolerancja skóry na kosmetyki

Podstawowe kryteria wyboru: reakcje skórne na różne składniki.

W wielu przypadkach wybór kosmetyków powinien być dokładnie przemyślany pod kątem skłonności skóry do reakcji alergicznych i nadwrażliwości na poszczególne składniki. Nie ma jednoznacznej recepty na to, co zawsze będzie dla Ciebie dobre. Pamiętaj, że alergie, podrażnienia i uczulenia mogą objawiać się na wiele sposobów, np. w postaci zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia czy łuszczenia się skóry.

 • Używaj kosmetyków dla skóry wrażliwej, jeśli masz tendencje do alergii lub trudno dobrac kosmetyki do skóry.
 • Jeśli używasz kosmetyków nowych, próbuj ich najpierw na małej części twarzy, np. na wewnętrznej stronie przedramienia i obserwuj reakcję skóry przez kilka godzin, a najlepiej przez cały dzień.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich kosmetyków do makijażu jest bardzo ważnym elementem, który ma wpływ na jego efekt końcowy. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim swoim typem skóry i okolicznościami, w jakich chcesz wykorzystać makijaż. Ważne jest także, aby brać pod uwagę zadania poszczególnych kosmetyków, ich tolerancję na skórę oraz hormony produkującym się w okresie cyklu. Drugim ważnym aspektem jest odżywianie czyli notoryczne zażywanie wszelkich witamin i minerałów, których n braku skóra może zacząć przyspieszać procesy starzenia się. Wtedy dobrze wybrać suplementy diety np: ZD helth. To sprawi, że makijaż będzie się utrzymywał długo i wyglądał naturalnie.

Dodaj komentarz