Pexels Andrea Piacquadio 712513
Uroda

Czy farbowanie naturalnymi farbami jest mniej trwałe niż chemiczne farby?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do ekologii i dbałości o środowisko naturalne. W kontekście pielęgnowania włosów, jednym z rozwiązań, które cieszy się coraz większą popularnością, jest farbowanie naturalnymi farbami. Jednocześnie jednak pojawiają się pytania i wątpliwości, czy takie farby są równie trwałe i skuteczne jak ich chemiczne odpowiedniki. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości, analizując różnice między farbowaniem naturalnymi farbami a chemicznymi farbami i omawiając trwałość obu rodzajów.

Naturalne farby do włosów

Naturalne farby do włosów wymagają od nas przede wszystkim cierpliwości. Ich trwałość nie zawsze jest na poziomie farb chemicznych, jednak coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z nich ze względu na ich niskie ryzyko dla zdrowia oraz środowiska. Farbowanie naturalnymi farbami wymaga jednak przygotowania, które może być czasochłonne i zniechęcić niektóre osoby.

Chemiczne farby do włosów

Chemiczne farby do włosów z pewnością są bardziej trwałe od naturalnych, ale wymagają od nas użycia niezdrowych substancji chemicznych. Wraz z substancjami, które kryją w sobie chemiczne farby, często do naszych organizmów dostają się związki rakotwórcze, takie jak dla przykładu, PPD, który jest stosowany w celu nadania farby czarnych barw. W zdecydowanej większości środków chemicznych łysienie typu telogenowe jest jednym z objawów ubocznych, które mogą się pojawić.

W trudnych przypadkach naturalne farby nie radzą sobie najlepiej

Naturalne farby mają dużo trudniej w przypadku włosów o szczególnie delikatnym rdzeniu, mimo że z kolei substancje chemiczne pozostawiają po sobie różnego rodzaju uczucia pieczenia głowy i świąd. Naturalne farby do włosów najlepiej sprawdzają się w przypadku włosów typu normalnego, a osoby z włosami farbowanymi natężeniem koloru powinny stosować intensywniejsze formy tych farb.

Wnioski

Farbowanie naturalnymi farbami do włosów jest idealne dla osób, które cenią sobie zdrowie, środowisko oraz chcą się poczuć z nimi jednym. W trosce o włosy, nie warto jednak lekceważyć kwestii trwałości koloru oraz innych takich czynników. Jeśli zależy nam na długotrwałym efekcie, powinniśmy zdecydować się raczej na chemiczne produkty. Nie jest to jednak wyjście długofalowe, gdyż szkodliwe substancje są w nich nadal obecne.

  • Farbowanie włosów naturalnymi farbami może być ostrzejsze dla naszych włosów
  • Farbowanie włosów chemicznymi farbami jest bardziej trwałe, ale ma swoje wady
  • Farby chemiczne można kupić w sklepie, a naturalne trzeba czasem przygotować samemu

Dodaj komentarz