green leaf plant in close up photography
Zdrowie

Zioła znane i lubiane

Medycyna ludowa powstała na bazie zielarstwa – wiedzy o tym, które zioła leczą i w jaki sposób, które należy stosować, by wzmocnić organizm, które pomogą także na zły urok. I choć medycyna ludowa musiała ustąpić bardziej zaawansowanej technologicznie medycynie, to wiedza o właściwościach ziół nie zniknęła, a one wciąż są stosowane nie tylko w lecznictwie, ale i w kuchni. Popularne zioła polecają się do hodowania na parapecie i w ogródku. Które warto znać? Te, które będą miały i moc, i smak.

Prosto z natury

Zioła to pojęcie określające rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka i dostarczające surowców zielarskich. W grupie tej znajdują się przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, jak również drzewa, krzewy, warzywa i byliny.

Grupa ta jest dość spora, jednak te najbardziej popularne zioła są też tymi, po które najczęściej się sięga. Ich lista i właściwości poniżej.

Mięta

Jedno z najbardziej aromatycznych ziół, do tego bardzo ekspansywne – rozrasta się bardzo szybko, dlatego, jeżeli hodowana jest na ogródku, należy pilnować, by nie rozrosła się za bardzo i nie przykryła innych roślin. W różnych odmianach, można znaleźć nie tylko ogrodową, ale też pieprzową, czy nawet czekoladową – po potarciu jej liści palce naprawdę pachną czekoladą.
Wspaniale orzeźwia, dlatego często latem dodawana jest do zimnej wody. Jako ciepły napar pomaga łagodzić kłopoty żołądkowe, ma też działanie uspokajające, pomaga przy przeziębieniu i bólach gardła.

Bazylia

Składnik najprostszej pizzy, podkreśla jej smak. Bazylia hodowana na parapecie w kuchni będzie zawsze pod ręką, by użyć jej także do sałatek czy do zup-kremów. Poza kuchnią sprawdzi się także jako dodatek do wody czy też w pielęgnacji włosów – płukanka z tego zioła nada im bowiem połysk.

Szałwia

Zioło to z powodzeniem odstraszy mszyce i ślimaki, dlatego warto posadzić ją w ogródku. Wykazuje szereg przeróżnych właściwości: jako płukanka do ust pomaga przy zapaleniu błony śluzowej gardła czy problemach z dziąsłami, działa przeciwzapalnie, niweluje bóle mięśni i stawów, pomaga w chorobach skóry. Z jej stosowaniem należy jednak uważać – zawiera tujon, który może podrażniać układ nerwowy.

Dodaj komentarz